نگاهی به کارنامه ادبی حسن ابراهیمی شاعر معاصر افغانستان

گاهی به کارنامه ادبی حسن ابراهیمی شاعر معاصر افغانستان

تهیه و تنظیم: علی پیام
13/5/1394.

حسن ابراهیمی شاعر معاصر افغانستان. شعر تمام هستی اوست. سرزمین پدری‌اش ولایت دایکندی است؛ اما وی در سال 1364خورشیدی در دنیای مهاجرت در ایران چشم به جهان گشوده است و طعم تلخ غربت را چشیده است. در ایران مکتب را تا تا صنف یازده خوانده است. بعد از تحولات سیاسی در کشورش در سال 1381 به افغانستان بازگشته است و در شهر مزار شریف اقامت گزیده است.
صنف دوازدهم را در لیسه باختر شهر مزار شریف به پایان رسانده است. بعد از فراغت از لیسه در همین شهر مشغول به کار شده است. اولین تجربه نویسندگی‌اش را به‌عنوان هیئت نویسندگان هفته‌نامه «بیان نو» در شهر مزار شریف آغاز کرده. دو سال بعد از فراغت از لیسه وارد دانشگاه شده و در رشته علوم اجتماعی از دانشگاه شبرغان لیسانس گرفته است.
سپس فعالیت‌های رسانه‌ای را روی دست گرفته و به‌عنوان مدیر تولید در یکی از تلویزیون‌های خصوصی شهر مزار شریف وارد کار شده است. به‌زودی با آشنایی انجمن نویسندگان بلخ و اشتراک در نشست‌های هفتگی شعر این انجمن وارد فضای ادبی کشور شد.
حسن ابراهیمی نخستین مجموعه شعر را به نام «شباهت یکطرفه» با کوشش ژکفر حسینی از سوی انجمن قلم افغانستان به چاپ رساند. سپس از مزار کوچید و به کابل آمد و مقیم این شهر گردید و در همین شهر مشغول کار شد. 
دومین مجموعه شعرش را به نام «عطر انارهای جنوب» در کابل از سوی انتشارات تاک به چاپ رساند. در عین کار جدی و پیگیر روی شعر و ادبیات و مراوده با شاعران، خبرنگاری شغل اول ش بود و در کنار آن در چندین نشریه نیز می نوشت.

حسن تاکنون در چندین جشنواره ادبی در داخل کشور و خارج کشور مقام‌هایی را به‌دست آورده است. هم اکنون دبیر بخش شعر ماهنامه ادبی دردری در کابل است و مسؤول جلسات هفتگی نقد شعر همین موسسه.
سومین مجموعه شعر وی به نام «سمفونی سنگ‌ها» از سوی انتشارات امیری و مؤسسه فرهنگی دردری در کابل چاپ شده است. قرار است که چهارمین مجموعه شعرش اش به نام «ملاقات با فراموشی» به‌زودی از سوی انجمن قلم افغانستان اقبال جاپ یابد. 
بیشترین شعرهای حسن ابراهیمی در قالب شعر نو سروده شده است. شعر برای حسن تمام زندگی اش است. مجموعه شعر «شباهت یک طرفه» حاوی بیش از 40 شعر سپید گنجانیده شده است. شعرهای حسن ابراهیمی دارای ویژگی های مخصوص خودش است. منتقدان، شعرهای حسن ابراهیمی را متاثر از زبان شعری دهه 60 در ایران می دانند. به گفته منتقدان آقای ابراهیمی دارای زبان شعری ساده و لطیف است.
استاد محمود جعفری، شاعر، نویسنده و منتقد ادبی اشعار کتاب «شباهت یک طرفه» را نوعی هنجار گریزی می‌داند و دارای یک دستی زبان که شاعر تلاش دارد آن را تکمیل کند. به عقیده استاد محمود جعفری حسن ابراهیمی، تخیل های معمول را به گونه ماهرانه به هم پیچانده است که از ویژگی های شعری او به حساب می آید. 
خانم روشن، یکی از شاعران دیگر تشبیهات تازه و منحصر به فرد شعر حسن ابراهیمی را از ویژگی های شعر او می داند. شکور نظری، شاعر و منتقد ادبی، با اشاره به اینکه شعر در کتاب شباهت یک طرفه، دغدغه های فردی و خاص را نشان می دهد به گفته نظری حسن ابراهیمی رویکرد ابراهیمی با شعر را کاملا فردی دانسته و باور دارد که در مجموعه شباهت های یک طرفه توانسته با سوژه ها، محیط و انسان ها رابطه خوب برقرار کند اما هنوز نتوانسته این رابطه خوب را به ویژگی شعری تبدیل کند.
دکتر حفیظ الله شریعتی، شاعر و استاد دانشگاه با نگاهی به زبان شعرهای مجموعه «عطر انارهای جنوب» معتقد است که حسن توانسته در زبان خود یک گام به جلو بر دارد و نسبت به مجموعۀ پیشین خود به زبان منسجمتر و تازهتری در رساندن مفهوم برسد.» اما امان پویامک، شاعر و نویسنده، در مورد زبان و حرکت رو به جلوی شاعر در مجموعه عطر انارهای جنوب نسبت به مجموعۀ اولش با شریعتی موافق است. با اینحال پویامک باور دارد که با وجود تمام مشکلات و نقایص، ابراهیمی شاعر موفق است؛ زیرا شعرهای او میتواند در برخورد اولیه، مخاطب خود را قانع کند.»
حسن ابراهیمی علاوه بر شعر دستی در نثر نیز دارد. برای نمونه یک نثر از وبلاگ «جیغ سیاه» (وبلاگ رسمی حسن ابراهیمی) انتخاب کرده‌ایم تا با هم مرور کنیم:
حسن ابراهیمی ساکن کابل است. با شعر زندگی می کند. در محافل ادبی و هنری مراوده دارد و یک گروه «کافه»ادبیات، فرهنگ و هنر

منابع
1. یورش، محمد الیاس. خبرگزاری بخدی. جمعه 7 دلو 1390. «سلسله برنامه های کتاب ماه، این بار با کتاب شباهت یک طرفه». 14 اسد 1394. تاریخ برداشت: 13/5/1394.
2. روزنامه جامعه باز. «عطر انارهای جنوب». تاریخ نشر:
3. وبلاگ جیغ سیاه (وبلاگ رسمی حسن ابراهیمی) تاریخ نشر: 92/08/02
4. وبلاگ جیغ سیاه http://jigh-e-seyah.blogfa.com 
5. استفاده از خودنوشت زندگی نامه به قلم حسن ابراهیمی، تاریخ خودنوشت: 13/5/1394.

/ 0 نظر / 78 بازدید