بامیان یکی از معروف‌ترین‌ها

بامیان یکی از معروف ترین ها

بامیان یکی از معروف ترینهای جهان. بزرگترین تندیسهای بودا را در خود دارد سالگرد تخریب شان نزدیک است. دره بامیان از نظر مراجع بین المللی به عنوان منظره فرهنگی بی نظیر شناخته شده است. امروزها اسکی بازی رواج دارد روز جمعه در ترکیب یک تور شاید بروم اسکی به بند امیر. دوستم از جاپان برگشت می گفت: در یکی از دانشگاههای جاپان کسانی را دیدم که یک ارزو داشت: سفر به بامیان.

بامیان تاریخ اسطوره ای بخشی از بشریت است طوری که شاهنامه تحریر کرده است. در بامیان شهر ضحاک ماردوش و دره آهنگران کاوه آهنگر و شیدان محل فریدون و همچنین قلعه بربر بر ارتفاعات یکه ولنگ و بندامیر بی نظیرترینهای جهان و قله شاه فولادی با آبگیرهای بی نظیر بر  ارتفاعات 3000 متری و بازهم اسکی بازی و هوای پاک. این همه جمله را که گفتم در جواب دوستی گفتم که می گفت: خوش به حالت که در بامیان زندگی می کنی.

و دیگر اینکه از خارج کشور مسیجی با این مضمون دیروز برایم رسیده است: "به شهر دیگران میل دلم نیست/ ز باغ و باعچه اش هیچ حاصلم نیست/ تمام دور دنیا را بگردم/ به گرد و خاک شهر کابلم نیست." تشکر از این تماس وطن دوستانه. درست است وطن آنقدر عمیق و بیکران و آرامش دهنده است که نمی توان تصور کرد.

علی پیام/ شهر جدید (دشت عیسی خان)، بامیان/ عصر روز دو شنبه/ ولایت، منزل دوم، 11/11/1389

/ 0 نظر / 29 بازدید